Recepty na lívance od babičky – lívance jednoduché, tedy tradiční recept na kynuté lívance; lívance pečené v jamkách – tedy od babičky lívance bez kynutí dělané v lívanečníku; recept na lívance z ječné mouky a nakonec o staročeský recept na lívance bez droždí.

Lívance obyčejné.

Kilo mouky proseje se do většího hrnku, zvolna se k ní přilévá 1 litr vlažného mléka, přidá se k tomu 4 deka droždí, rozdělaného jedním celým vejcem a nechá skynouti. Na plotnu se dá silný rovný plech, horký se pomaže máslem, lijí se naň lívance dle libosti veliké jeden vedle druhého, rychle se upekou, aby se nevysušily, pak se pomastí, posypou cukrem a skořicí, nebo se pomažou povidly, posypou tvarohem a pokapou kyselou smetanou.

Lívance pečené v jamkách.

Na 1 kilo mouky vezmou se 4 žloutky, 9 deka cukru, 1 litr smetany, citrónová kůra, prášek kvetu, 4 deka droždí, ze 2 bílků sníh a zadělá se z toho lívancové těsto ne příliš husté. (Smetana musí býti vlahá, droždí utře se se žloutky a cukrem.) Jamkový plech dá se na plotnu, každá jamka potře se máslem a jen do polovice těstem naplní. Když se na jedné straně lívanec upeče, obrátí se na druhou. Tyto lívance mohou se též nadívati. Nalije se do jamky jen málo těsta, poklade se na ně kousek zavařeniny, pak opět se těstem zalije. Musí se péci na prudkém ohni, aby se nevysušily. Mažou se jako předešlé.

Lívance z ječné mouky.

Tyto lívance uděláte takto: 1 kilo mouky zadělá se s 1 litrem mléka, přidá se 4 deka droždí v mléce rozdělaného a trochu soli. Lívancové těsto musí býti hustší, aby se nerozběhlo, jelikož se lívance pekou na hladkém plechu bez jamek.

Lívance bez droždí.

6 žloutků, 6 lžic smetany, 6 deka cukru na citronu utřeného, 8 lžic mouky dá se na mísu a řádně utře. Když to zhoustne, přidá se k tomu ze tří bílků sníh, trochu soli, a lívance pekou se na jamkovém plechu. Sypají se tlučenými mandlemi, smíchanými s vanilkou a cukrem, neb se mažou medem rozdělaným smetanou.