Vdolečky smažené.
4 deka droždí utře se se čtyřmi žloutky a 14 deka cukru, přidá se citrónová kůra a květ, přilévá se k tomu volně neplný litr (2 žejdlíky) vlažné smetany, do níž se dá rozpustiti 14 deka másla a přisype se zároveň jedno kilo mouky, těsto se pak dostatečně vypracuje a nechá skynouti. Pak se z něho kulatým plechovým kružátkem vykrajují vdolečký, které se na másle usmaží. (Nemusí býti tak mnoho másla jako na kobližky.) Mohou se též nejdříve v troubě opéci a pak teprve hodí ti do másla osmažiti. Vdolečky pomažou se povidly a posypou se tvarohem.

Vdolky pečené v troubě.
Ze dvou deka droždí, půl kila mouky, 1 vejce a neplného půllitru dobrého vlažného mléka udělá se těsto, osolí a dobře vypracuje. Když skyne, nařežou se z něho malé kousky, zakulatí se a smáčknou a dají se do trouby na pomazaný plech. Též každý vdoleček se na povrchu máslem pomaže. Pekou se v prudké troubě, aby se ne- vysušily. Pomažou se povidly a posypou syrečkem nebo se posypou jen tvarohem a pokropí kyselou smetanou. Také jahodová povidla jsou k nim dobrá a upraví se takto: Černé jahody (borůvky) se vyperou a dají na kastrol vařiti. Když začnou houstnouti, přidá se k nim kousek nového másla, několik skořicových květů, trochu cukru a nechají se tak dlouho smažit, až jsou docela husté.

Vdolky popelky.
Zadělá se z tmavší mouky tužší těsto (na půl kila mouky 2 deka droždí a 1/s litru vlažného mléka), osolí se, přidá se kousek strouhaného zázvoru a nechá sky- nouti. Nařežou se z těsta větší kousky, zakulatí a smáčknou a nechají ještě kynouti, na to se v čistě vytřené troubě upekou. Mažou se jako jiné vdolky, anebo se sypou prachandou, tlučenou ze sušených hrušek.

Vdolky na jamkách pečené.
Udělá se těsto jako na smažené vdolky, vykrájejí se též kulatým kružátkem a upekou na vymazaném lí- vanečníku. Než se vdoleček obrátí, pokropí se máslem.

Vdolky bramborové.
Vezme se s/4 kila vařených strouhaných brambor, půl kila mouky, 7 deka másla, 2 celá vejce, lžíce smetany, trochu soli, uhněte se z toho těsto, z něhož se nařežou malé kousky a zakulatí jako vdolečky, pak se na lívanečníku po obou stranách upekou do červena. Mohou se sypati cukrem, nebo mazati povidly jako lívance.