Těsto volnější než na nudle rozválí se ne příliš tence, rozkrájí se na větší čtverečky, které se potrou máslem, nadijí tvarohem a každý čtvereček se pak zatočí a zaváže jako uzel od jednoho cípu k druhému. Zavářejí se do osolené vody, vyndají drátěnou lžicí, posypou v másle usmaženou žemlí a hned se nesou na stůl.

Tvarohová nádivka upraví se do nich takto: Je-li těsta ze 4 vajec, je zapotřebí k nádivce čtvrt kila tvarohu. Je-li strouhaný, rozředí se smetanou (při řídkém tvarohu není toho zapotřebí), dají se do něho l nebo 2 vejce, 4 deka cukru, citrónová kůra, květ, malé hrozinky vyprané a osušené, a hodně se utře.

Nádivka z čerstvých hub. Dá se rozpáliti kousek másla, hodí se na ně kousek zelené, drobně usekané petrželky, pak vyprané, též drobně usekané houby a nechá se to dusití. K posledu připojí se k tomu jedno vejce.

Nádivka ze suchých hub. Vyprané suché houby uvaří se do měkká, pak drobně sesekají a dají na očervenalou cibulku a žemličku strouhanou dusití. Podlijí se lžicí hovězí polévky, přidá se trochu květu a k posledu přimíchá se k nim jedno vejce. Když vystydnou, nadívají se do uzlů.           •

Nádivka ze sekaniny. Zbytky pečeně nebo kořínku drobně se usekají. Na másle udusí se cibulka do růžová, přidá se k ní asi lžíce strouhané žemličky i ta sekanina, trochu majoránky, podlije se polévkou, k posledu přimíchá se jedno celé vejce, a když zhoustla, nechá se vy- slydnouti, načež se jí uzly nadívají.