Hovězí řídké kosti se rychle operou, vloží do studené, osolené a odměřené vody a nechají se ohřáti. Pak se k nim vloží oprané a lehce naklepané hovězí maso a polévka se vaří asi 1 hodinu mírným varem jen s jedné strany a ne po celé nádobě. Tímto varem vystupuji vločky šumu (které se nesmějí sbírati) na povrch. Šum — pěna na polévce sráží se pak v kousky, které pomalu padají ke dnu, čímž se polévka čistí.

Po hodinovém varu přidá se k polévce na kolečka nakrájená zelenina. Poměr zeleniny jest asi tento: více celeru, méně kapusty, méně petržele, ještě méně mrkve a póru. Též se dává k polévce vařiti hrstka zeleného hrášku.

Pro lepší barvu rozdělí se celer, mrkev a petržel na polovinu, která se usmaží na loji s nakrájenou cibulí a nakrájenými játry; nesmí se však připáliti, neboť by dostala nahořklou chuť. Polévka se vaří se zeleninou 1 1/2 hod. Pak se procedí a bud se do ní dává zavářka nebo se k ní podává vložka. Chuť polévky se zlepši čerstvými dušenými hříbky, rajským jablíčkem a sekanou pažitkou.

Rozpočet pro 5 osob: 1 3/4 lvody – 1 3/4 dkg soli – 75 dkg masa – 5 dkg kostí – 8 dkg zeleniny – 2 dkg cibule – 5 dkg čerstvých hříbků – 1 dkg loje – 2 dkg jater – 5 dkg zeleného hrášku – pažitka – 1 rajské jablíčko