Smažený květák – recept. Květák opereme ve slané vodě a pak na polovic ve slané vodě uvaříme a necháme okapat. Uvařený květák nakrájíme na plátky, obalíme v husté máslové omáčce a necháme ve studenu ztuhnouti. Když omáčka ztuhla, obalíme květák ve strouhané housce a v rozpáleném omastku do červena usmažíme. Smažený květák podáváme s dušeným špenátem.

Omáčka na obalení květáku: Z másla a mouky upraví se světlá jíška, osolí se, zalije polévkou neb vodou, přidá žloutek a trochu kvetu.

Smažený květák – recept. Rozpočet pro 5 osob: 1 růže květáku – 4 dkg másla – 5 dkg mouky – 1 žloutek – sůl – tlučený květ.

Celer upravuje se týmž způsobem, tedy jako květák.

Také můžeme květák ne příliš do měkká uvařený, osolený, omoučený namáčeti v rozšlehaném vajíčku, pak obaliti ve strouhané housce a usmažiti v rozpáleném másle do růžová.

Celé hlavičky velkých hřibů na plocho nakrájené, osolené, pomou-čené, namočené ve vajíčku, obalené strouhanou houskou a usmažené jsou velice chutné s dušeným špenátem.

Rozpočet pro 5 osob: 5 hlaviček velkých hřibů – sůl – 3 dkg mouky – 1 vejce – 8 dkg strouhané housky – 15 dkg převaleného másla na smažení.