Špenátové omelety – recept na vaječnou omeletu se špenátem. Do prosáté, osolené mouky přilijeme mléko, ve kterém jsme umíchaly celé vajíčko, a těstíčko dobře umícháme. Pak z něho upečeme na rozpálené, máslem vymazané pánvi 10 omeletek. Potřeme je špenátovou nádivkou, zabalíme, pokapeme je máslem a podáváme jako samostatný pokrm s hořčicovou omáčkou, nebo je podáváme k masu.

Špenátová nádivka: 25 dkg špenátu přebereme, vypereme, uvaříme ve slané vodě a pak usekáme. Na 1 dkg másla si usmažíme 3 dkg strouhané housky, přidáme špenát, sůl, pepř a chvíli dusíme. Pak přimícháme 1/2 dkg sušených neb 5 dkg čerstvých, do měkká udušených hříbků, 1 žloutek a vše zamícháme.

Špenátové omelety – Rozpočet na omelety pro 5 osob: 1/8 kg mouky – sůl – ¼ mléka – 1 vejce – 4 dkg másla na pečení.

Špenátové omelety II.

Jiná varianta vaječné omelety se špenátem. V mléce dobře umícháme vejce, krupičkovou mouku, sůl, málo tlučeného pepře a uvařený prolisovaný špenát. Omeletní pánev vymažeme rozpáleným máslem a upečeme na obou stranách stejné omeletky. Teplé špenátové omelety zatočíme a podáváme je s citrónovou omáčkou, nebo je naplníme sekaným masem smíchaným s kyselou smetanou. Dětem podáváme omeletky bez omáčky a náplně.

Náplň: 12 dkg uzeného uvařeného masa jemně usekáme a umícháme se 6 lžícemi kyselé smetany. Umíchanou náplní potíráme omeletky.

Špenátové omelety II. – Rozpočet pro 5 osob: 6 vajec – 1/16 l mléka – 3 dkg krupičkové mouky – 3 lžíce prolisovaného špenátu (1/4 kg syrového špenátu) – 3 dkg másla na pánev.