O uschovávání zelenin a vařiva
Zelenina nejlépe přes zimu ve sklepě se uschová; celer a petružel zasadí se do písku i s natí, totiž kořen vstrčí až do písku a nať zůstane venku, kapusta a zelí zasadí se též do písku, mrkev, kolník, křen a řepa se do písku uloží a pískem as na coul zvýší posypou, kdyby písek tuze vysýchal, tedy se musí začasté trochu vodou skropití.
***
Mouka, krupice, kroupy, hrách, čočka, jáhly a jiné vařivo musí býti uschovány v dlouhých, k tomu ustanovených truhlách s příhrádkami, u kterýchž víka děravými plechovými okénky opatřena jsou. Truhly ty musí na čerstvém vzduchu státi. Také se musí moukou, krupici a j. začasté míchati, zvláště jeli mouka čerstvě mleta.
***
Drůbež domácí, čerstvě bitá, jest tvrdá, v letě musí aspoň přes noc zabitá ležeti, v zimě třeba tři i čtyry dni, i stane se tím křehčejší, zvláště kapoun, krocan, husa může v studeném místě, kde však nemrzne, šest až osm dní ležeti. Kuřata oškubou se celá a nožky do polo se uřežou, nitkou stáhnou aneb malými špejlíky zašpejlují.
***
Tetřevi, bažanti, divoké kachny, koroptve mohou též v studeném místě několik dní viseti, bažanti a koroptve oškubou se celí, jen hlava zůstane opeřená, nohy však nesměji uřezati se; holub oškube se a hlava se mu uřízne, kachna dívoká však nesmí tak dlouho se uschovávati, poněvadž lehko se pokazí.
***
Zajíc může v zimě třeba šest i osm dní v studenu viseti, musí se však dřive vyvrhnouti, též beránek může několik dní v studenu viseti.
***
Vysoká zvěřina, totiž jelen, srnka, daněk se též dříve vyvrhnou a pak několik dní v studeném místě viseti nechají, potom s nich kůže se stáhnou a na kusy se rozdělí, nesmí se však před nakládáním ve vodě máčeti, nejlépe jest, když se po rozsekání hned nasolí, tlučeným jalovcem posypou a do kbelíčku naloží a sice vždy větší kusy vespod a menší na vrch, pak se čistým prkénkem přikrejou a kamenem přitíží. Kýt a zadků užíváme k pečení, ostatní maso se buď zadělá neb udusí.
***
Černá zvěřina mladá, totiž zcela mladý kanec, opaří se, kořením a jalovcem posype a též v studeném místě několik dní ležeti nechá. Starý kanec upraví se na tentýž spůsob, jen že až musí opáliti aneb kůže s něho docela stáhnouti.
***
Všecka ostatní masa, mají-li křehká býti, musí vždy několik dní (nejméně dva) v studenu ležeti, z vepře se kýty a žeberní kusy k pečení berou, ostatní se buď zadělá, udusí neb na drobno rozseká.
Napsat komentář