Příčiny průjmu jsou rozmanité. Jsou průjmy čistě psychického původu (náhlé leknutí, strach, silné rozčilení, požití špatné potravy). Jsou průjmy následkem zachlazení. Též nemoci žaludeční neb střevní bývají spojeny s průjmy. Nemůžeme zde vyčerpati všechny příčiny průjmu, a proto budeme se obírali jen případy průjmu vzniklými po požití špatné potravy, přejedeni nebo, jak se lidově říká, zkažení žaludku.

Dostaví-li se řada řídkých stolic za sebou a trvá-li to déle, předepisujeme dietu. Zapáchají-li silně výkaly, jedná se o hnilobný proces v obsahu střevním; v těch případech průjmu nebráníme, nýbrž sna¬žíme se co nej rychleji střeva zbaviti hnilobného obsahu. Nejlepší dietou je tu hlad.

Podáváme z počátku pouze silný čaj, něco červeného vína, borůvkovou šťávu, hořkou čokoládu ve vodě vařenou. Mléko nepodáváme, nepůsobí dobře při průjmech. Teprve po zmizení prudkých průjmů podáváme hlenové polévky, housky, suchary s čajem s trochou mléka, později kašovitou potravu (krupičnou kaši). Polévky hlenové, husté, z ovesných vloček, sága, tapioky, krupek. Nepodáváme nic, co by mohlo drážditi sliznice střevni, naopak je hledíme obaliti hlenovými polévkami, nepodáváme ani zeleninu, ani syrové ovoce, ani bílkovinnou stravu, jež by podporovala hnilobný rozklad střevního obsahu.

Jelikož průjem z těchto důvodů trvá pouze několik dní, záhy přecházíme k normální výživě. Jest však nutno, aby i zde lékař řídil dietu.