U hostin domácích a slavností rodinných mí hospodyně vrchní dozor na obsluhu a proto budou vítaná některá pokynutí, kterak sobě při tom počínati má. Národní zvyky a vlastní vkus jsou tu arci hlavním měřítkem, nicméně i tu šíří se povšechně spůsoby, jež u všech národů zdomácňují.

K obyčejné rodinné hostině pro deset neb dvanáct hostí upravené hodí se nejlíp podlouhlé neb kulaté stoly. Především pokrej stůl pěkným ubrusem, pak polož do prostřed stolu ubrousek, jejž na čtyrech rozích v pěkné řasičky slož. Na týž ubrousek postav vázu s čerstvou kytkou. Kolem vázy postav v pěkném pořádku dva košíčky s ovocem, jakéž počasí právě poskytuje, a dva dorty s rozličnými cukrovinkami, pak dva šálky s kompoty.

Před každou osobu postav v stejné vzdálenosti mělký talíř, skoro až k samému kraji stolu, obyčejné čítá se pro každou osobu na stole prostora dvou stop. Po pravé straně talíře, a více ztěsna k němu polož na sklenénou lavičku lžíci, vidličku a nůž. Na talíř polož ubrousek vkusně složený a do něho neb naň žemličku. Za každý talíř postav sklenici na vodu neb na pivo a sklenici na víno. Pakli se mají podávati zvláštní vína, tož nalévají se na postranním stolku, a sice bílá vína do malých zelených kalíškových sklenic, červená do bílých vinních sklenic a pak na talířich se podávají. Jeli hostina skvostná, tedy podává se též víno madeirské a žampaňské, a sice madeirské víno v madeirských vínních sklenicich při hovězím mase a víno žampaňské při pečení. Pohárky na víno žampaňské postaví se však hned s počátku na stůl k ostatním sklenicím.

Láhve s vodou a s vínem bílým a červeným rozestaví se hned s počátku na stůl, a sice tak, že mezi dva prostěrky postaví se vždy jedna láhev s bílým a jedna s červeným vínem. Slánky a pepřenky taktéž rozestaví se před kuverty tím spůsobem, aby každý snadno k nim dosáhnul, aníž by sousedovi byl při tom na obtíž.

Podávají-li se po polívce ryby, musí se postaviti na stůl a hned s počátku náčiní s octem a olejem. Košíčky se žemličkami a malými kousky domácího chleba postaví se též na stůl, jakož i cukránky, jeli ještě na ně místa; ovšem tyto mohou býti tež postaveny na postranném stole a na žadost hostům se podávají. Když takto stůl jest ustrojen, postaví se před každý prostěrek (couvert) židle neb lenoška.

Koná-li se rodinná slavnost s hostmi na večer, při níž teplá jídla se podávají, tedy dá se na kulatý stůl místo vázy do prostřed stolu paprskový svícen, jeli však stůl podlouhlý aneb dlouhý, tedy může se váza s kytkou ponechati a postaví se pak dva paprskově svícny v nějaké vzdálenosti od vázy, mezi vázu a každý svícen košíčky s ovocem, dorty s cukrovinkami a na oba konce stolu kompoty. Polívku podává hospodář aneb hospodyně. Za tím účelem postaví se mísa s polívkou na stůl a vedle ni talíře na polívku na sebe narovnaně.

Novější spůsob jest a zároveň  pohodlnější, že se dává polívka na talíře u postranního stolku a že talíře s polívkou na stůl se podávají. Mají-li při domácí slavnosti podávati se ústřice, tedy se as hodinu před tím rozloupnou, na každý talíř se jích as deset neb dvanáct položí a vedle nich jeden neb dva skrojky citronu.

Ustřice podávají se buď před polívkou anebo hned po polívce, na všechen spůsob ale dříve se do jídelny nenesou, pokud nemají býti podávány do té doby nech je na místě chladném. Než-li se při obědě neb večeři podávajl pochoutky, musí všechny talíře, jídelní náčiní, chleb atd. se stolu odklizeny a stůl kartáčem čistě ometen, aby nic na stole nezůstalo. Na místě velkých mělkých taliřů podají se nyní hostům malé mělké talíře na pochoutky.

Po pochoutkách jest hostina ukončena i podává se již jen káva.

Hlavně mějž každá hospodyně na zřeteli, aby všechna jídla byla pěkné urovnána, maso úhledné nakrájeno, především ale aby teplá jídla také teplá přišla na stůl, neb není nic nechutnějšího, než teplé jídlo vychladlé na stůl přinešeno.