Recept na výrobu domácího aspiku.

Rozkrájej na kousky dvě libry hovězího, libra telecího, půl libry uzeného masa a kus jater, vlož to vše do velkého kastrolu, přidej k tomu kus rozsekaného telecího kolena, čtyry cibule, kořen petružele, mrkev, celer, vše rozkrájené, tři bobkové listy, kousek dymiánu, kousek zázvoru, pár zrnek pepře a nového koření, nalej na to dva kvarty vody, dva kvarty octa a nech to zvolna vařit.

Do jiné nádoby dej čtyry rozsekané telecí nožičky, nalej na ně dva kvarty vody a nech je dvě hodiny vařit, pěna musí se však stále sbírat; pak to proceď a nech to ještě asi na půl druhé pinty vyvařit.

Když pak je maso uvařeno tak, že se na kostích déle nedrží, přidej; k tomu zavařeninu z nožiček, nech to ještě pospolu po- vařit a pak to odstav. Když se to bylo ustálo, seber z toho všechnu mastnotu, proceď to do jiného rendlíku,, rozmačkej do toho dvě celá vejce i se skořápkami,, vařečkou tím zamíchej a nech ještě párkrát varem přejít.

Napotom rosol ubrouskem do čisté nádoby proceď. Týž: musí být čistý jako sklo; je-li kalný, rozmačkej don ještě jedno vejce, nech znovu povařit a opět proceď. Aspik může se též rozličně zbarviti a užiti k okrašlování studených mís a salátů. Musí se chovati ve studenu, nejlépe u ledu.