Recept na dušené hovězí maso.

Dej do kastrolu čtvrt libry drobně rozkrájené slaniny, dvě na koláčky nakrájené cibule, dva stroužky česneku, kousek citrónové kůry, několik zrnek pepře a nového koření, několik hřebíčků, trochu bobkových listů, kousek zázvoru, půl pinty vína, tolikéž octa a půl koflíku vody, vlož do toho pěkný kus řádně sklepaného a vypraného hovězího masa, dobře přikrej a nech to čtyry hodiny dusit, při čemž maso častěji obracej. Když hovězí maso změkne, dej je do jiného kastrolu, zapraž omáčku pěknou hnědou jíškou, přidej půl koflíku dobré kyselé smetany, dobře to promíchej, proceď sýtkem na maso a nech vše ještě převařit. Můžeš k tomu též přidati lžíci kaprlí.

Dušené hovězí s chlebem

Vezmi kus pěkného masa od zadku, vyper, nasol i naklepej je dobře, protáhni je slaninou a polož na rendlík na rozkrájenou a na másle zpěněnou cibuli; přidej několik hřebíčků a nech to dusit; rozkrájej chléb na kostky a přidej ho přiměřené množství k masu, nech to přikryté dusit, podlévej to často polévkou a dle libosti můžeš přidati i skleničku* bílého vína. Před úpravou vyndej maso na mísu, rozkrájej na lístky a polej je přecezenou omáčkou.

Dušené hovězí se slaninou

Usekej na drobno kousek citrónové kůry, jednu cibuli, kousek dymiánu a jednu neb dve sardelky, dobře to promíchej a obal v tom na nudličky nakrájenou slaninu; sklepej pěkný kus hovězího masa ze zadku, protáhni je okořeněnou slaninou, prostrkej tu a tam celými hřebíčky a popraš po obou stranách moukou; nech na kastrolu rozpustiti kousek másla a kousek slaniny, přidej na koláčky nakrájenou cibuli, celer a mrkev, též několik bobkových listů, vlož do toho maso, opepři a osol, nalej na to trochu hovězí polévky, vína a octa a nech to dobře přikryté čtyry hodiny dusit; musíš však maso aspoň jednou obrátiti, aby po obou stranách stejně do červena zašlo; pak vyndej maso na mísu, okrášli citrónovými koláčky, olivami a kaprlemi a omáčku naíí sýtkem proceď.