Hrachová polévka – recept. Zelený přebraný hrách opereme a namočíme do studené vody s bicarbonátem na několik hodin. Na hrách přilijeme čistou, studenou, měkčenou vodu, hrách přiklopíme poklicí a hrnek také poklicí přiklopíme a zvolna jej uvaříme do měkka. Hrách vaříme vodou jen zatopený.

Mezi vařením se hrachem nemíchá, jen v hrnku natřásá. Voda se přidává horká, změkčená. Uvařený hrách prolisujeme, zředíme zeleninovou polévkou, načež polévku zahustíme řídkou, žlutou jíškou, přidáme sůl, majoránku a hrachovou polévku dobře povaříme.

Před podáváním hrachovou polévku okořeníme tluč. zázvorem, pepřem, utřeným česnekem, zel. petrželí a podáváme k ní na nudličky nakrájenou, na másle usmaženou housku. Takto se připravuje též polévka ze žlutého loupaného hrachu a čočky jen s tím rozdílem, že žlutý loupaný hrách neb čočku namočíme jen na 2 hodiny před vařením do změkčené studené vody.

Hrachová polévka – recept – Rozpočet pro 5 osob: 20 dkg hrachu – na špičku nože bicarbonátu – 8 dkg zeleniny – 3 dkg másla – 3 dkg mouky – majoránka – sůl – zázvor – česnek – 3 zrnka pepře – zelená petrželka – 5 dkg housky – 1 dkg másla.