Přepuštěné máslo
Převařování čili přepouštění másla – tradiční výroba přepuštěného másla.
Přepoštěním nad mírným ohněm vyhání se z másla všeliké zbylá sýrovina, podmáslí a voda, a sice navrch tak, že sesbírati se může, čímž máslo chutným a po dlouhý čas dobrým se udržuje.
Nechme máslo tak dlouho nad ohněm, až dostane čistou, průhlednou barvu, stane se olejnatým, a žádné bublinky více vrchem se neukazují, rovněž až všeliké cizí přimišeniny na dno nádoby se usadí a máslo se zčistí.
Vrchní přepuštěné máslo jest nejlepší, kdežto při dně mnohem špatnější a ne tak chutné bývá.
Máslo rozpuštěné slévá se do čistých nádob, bud dřevěných anebo kamenných, jen že nádoby takové musejí býti pevné a nikdy zcela naplněny, ani v příliš chladné místnosti uloženy, poněvadž přeplněné a v mrazu rády se trhají, čímž škodu trpíme v nádobí i v másle.
Z nádob, v kterých bylo máslo přepuštěno, smíchává se usazenina na dně zbylá s moukou a zadělává se na placky.
Chceme-li zvláště chutné máslo přepuštěné dostati, dejme nádobu s máslem nerozpuštěným v nádobu jinou, vodou naplněnou, jež zahřívá se tak dlouho, až se voda vaří a máslo v druhé nádobě rozpouští; takto rozpuštěné čisté máslo slévá se do zvláštních nádob.
Tímto způsobem přepouští se máslo stejněji a proto bývá oblíbeno i v mnohé domácnosti, hlavně kde mnoho másla se přepouští.
Máslo čisté, dobře vypracované má asi 80—90% čistého máselného tuku, 8—16% vody, ostatní dvě až čtyry částky jsou sýrovina, protein, bílkovina a jiné přimíšeniny.
Propouštěním másla tratíme sraženinou na dně nádoby asi 18—20 dílů váhy.
Nesvědomití prodavači přidávají k máslu přepuštěněmu špatného omastku, ba i loje, by hodně na váze nabylo.
Nepřehlédni též recepty na máslo.
Napsat komentář