O užívání omastku
V každé domácnosti musí jídla chutně upravena býti a při tom nemají mnoho státi, což není tak nesnadné. Jak mnoho mastnoty může se uspořiti, když se odřízne tuk z kýty skopové, anebo když se uschová sebraná mastnota z polívek a omáček, které mastné býti nemají; mastnoty této možno v mnohých případech, kde nemusí býti máslo, jako ku pečení masa, ku přípravě zelenin, s prospěchem užiti.
Vypečené nebo sebrané mastnoty nelze k pečivu z mouky, ale za to k úpravě zelenin a masa velmi dobře užiti, když se vychladlá mastnota ještě jednou rozpustí a všechny vodnaté částky odstraní.
Má-li se sebrané mastnoty k pečení sladkého těsta užiti, svaří se v čerstvém mléce, nechá vychladnout, usazené mastné se opět rozpustí a procedí.
Hovězího loje, zvláště od ledvin, lze k úpravě hovězího masa dobře užiti, ale telecí maso, zvěřina a drůbež musí vždy upravena býti na másle. Aby se v tom případu uspořilo másla a dodalo mu lepší chuti, přidává se slaniny; skopové maso je lepší na másle se slaninou, ač se může též užiti loje.
Lepší zelenina musí se vždy upraviti na másle, ale zelí je velmi chutné s vyškvařeným vepřovým, husím neb kachním sádlem. Mrkev a brukve (kelrub) se mohou dusití v sebraném hovězím tuku, taktéž se ho může užiti k polévkám.
Skopového loje se užívá k dušení řípy, když se přidává skopového masa. Sádla ze šunky lze i se štávou užiti k vaření hrachu, čočky a fazolů. Ke svítkům se může užiti sebrané mastnoty, která byla v mléce vyvařena, a vyškvařeného hovězího loje.
Obé se dá na pekáč, škvaří se, až se povrch utiší; pak se dá do mastného kousek zázvoru, aby ho mnoho nevniklo do pečiva, ovšem lépe jest, když se tohoto omastku užije ku smažení petružele, halušek, vůbec k pečivu, které není sladké, poněvadž máslo jim dodává jemnější chuti.
Napsat komentář