Všeobecná pokynutí při zavařování ovoce
Má-li se zavařování ovoce s úspěchem potkati, musí všechny přípravné práce velmi bedlivě vykonány býti; sic jinak by byla všechna práce marna. Zde několik všeobecných pokynutí. Především jest nutno, aby všechny nádoby k zavařování určené byly úplně Ččsty.
K zavařování se užije pekáče dobře polévaného, nesmí se míchati, ani pěna sbírati železnou lžící, nýbrž porcelánovou nebo novou dřevěnou.
Když se ovoce vaří, nesmí se zároveň nic jiného vařiti, jako zelenina, maso nebo cokoliv jiného, aby ovoce nenabylo nepříjemné chuti.
Ovoce se musí vybrati jen úplně vyzrálé, bezvadné; všechno ostatní, co se k ovoci přidává, jako cukr, ocet atd. musí býti přidáno v patřičném množství, aby se ovoce buď nepokazilo, nebo své původní chuti úplně nepozbylo. Štáva ovocná musí býti hodně hustá, ovoce se musí ve sklenících vždy pokrývati; sklenice se přikryjí čistým papírem, který byl v rumu namočen, a pak se zaváží buď pergamenovým papírem nebo měchýřem, který byl den před tím ve vodě namočen, pšeničnými otrubami otřen a čistým šatem osušen.
Než se ve sklenicích naložené ovoce zaváže, musí dobře vychladnouti, otvor se přikryje plátnem, aby hmyz neměl přístupu. Jakmile ovoce vychladne, hned se zaváže.
Nutno jest, by zásoby čas od času prohlíženy byly. Počne-li ovoce plesnivěti nebo je-li šťáva řídká, svaří se ještě jednou a přidá cukru.
Zavařuje-li se ovoce v octě, musí se užiti vždy dobrého vinného octa, poněvadž by se se špatným octem všechno mohlo pokazit.
Napsat komentář