Žádná hovězí polévka nemá dostatek výživnosti pro tělo, neboť slouží toliko k podráždění sliznice a k povzbuzení chuti. Je tudíž nutno, aby do polévek byly vkládány různé vložky a zavářky, jimiž se polévka jednak zahušťuje, jednak nabývá výživnosti. Nejznámější zavářky jsou kroupy, krupice a jáhly, v poslední době též ovesné vločky. Rovněž velké oblibě se těší rýže, která má velkou výživnost pro naše tělo. Méně známé a užívané jest ságo, které jest však dosti drahé.

Domácí zavářky do polévek

Krupice se těší od nejstarší doby oblibě, neboť jest nejen výbornou zavářkou do každé polévky, ať masové, ať vodové, ale jest také znamenitou stravou pro děti, jakož i pro staré lidi, zvláště když jejich organismus ochabl a když nemohou hutnější potravy dobře rozmělňovati.

Rozeznáváme krupici pšeničnou, ječnou, ovesnou a kukuřičnou. Všechna vzniká drcením a mělněním zrnek ve mlýnech na výrobu krupice zvláště upravených. Vzniká však také z lepku při výrobě pšeničného škrobu. Krupice mívá dosti hlenu, zvláště krupice ovesná, a proto se jí používá s úspěchem na moučníky nebo se dává do polévky.

Krupici jest nutno vždy dobře přesíti a důkladně povařiti. Nedovařená polévka krupicová neb málo uvařená krupicová kaše způsobují potíže při trávení a četné choroby střev. Rovněž žaludeční katary mají původ v nedovařené krupici, kterou zvláště dětský žaludek nestráví. Dítě obyčejně nedovařenou krupici zvrátí. U robátek a batolátek způsobí však těžkou žaludeční chorobu, ba někdy i smrt.

Kroupy, perličky a trhané krupky vznikají omíláním nebo drcením zrn ječmenných. Nejznámější a nejoblíbenější jsou perličky, pěkně okulacené, téměř lesklé, které s oblibou mnozí pojídají v polévce, poněvadž obsahují jen jádro zrna, zbaveny jsou úplně slupky obilné i špiček zrna. Nejméně jsou oblíbeny trhané krupky, jež vznikají pouhým rozdrcením ječmenného zrna; jsou hrubé a pojídají se nejvíce na venkově.

Nikdy nevařme krup v plechovém hrnci, v němž zmodrají. Na plotnu dávejme je do studené vody a pak vařme.

Proso seje se v Čechách i na Moravě, ale pravá jeho vlast jest Indie. Z jeho zrna se vyrábějí jáhly ve zvláštních mlýnech a vaří se z nich jahelník, který byl odedávna oblíbeným jídlem našeho lidu. Před vařením jáhly spaříme vařící vodou, aby pozbyly nepříjemné příchutí.

Ovesné vločky jsou oloupaný oves zbavený všech obalů. Jsou sice výživné, ale nedocházejí valného rozšíření, zvláště na našem venkově. Zato našly obliby ve vegetariánských kuchyních a při výživě slabších dětí, jimž se z ovesných vloček upravují polévky a různé sílící pokrmy.

Zavářky do polévek cizí

Rýže jest obilnina, jež se k nám dováží z tropických krajin. Pěstuje se v půdě bažinaté, neboť potřebuje značné množství vody. Jest národním jídlem Číňanů a Japonců, kteří ji jedí každodenně, hojně se však pěstuje i v Egyptě a Indii. Za nejlepší platí rýže severoamerická, t. zv. karolinská. Její zrna jsou úzká, podlouhlá, jemně proužkovaná, průhledná.

Zrnka rýžová, jež jsou obalena žlutou neb hnědou slupkou, dovážejí se většinou do evropských mlýnů. Zde se z nich odstraňuje slupka a dodává se jim pěkného tvaru. Dobrá rýže má zrna velká, tvrdá, neohlodaná ani úlomkovitá.

Rýže průsvitné neboli skelné používáme na příkrmy, z moučné rýže připravujeme kaše a moučníky.

Obsah rýže tvoří největší měrou škrob, kterým jest bohatší nežli všechny druhy obilí. Má však méně látek dusíkatých než ostatní obilniny. Tuk chybí úplně, takže nutno rýžové pokrmy hodně mastiti.

Rýže můžeme použiti bud jako zavářky do polévek nebo z ní upravujeme kaše neb i jiné pokrmy. Též ji můžeme dusití jako příkrm k masu. Před úpravou jest nutno ji spařiti, čímž se zbaví nepříjemné chuti.

Rýže slouží též k výrobě škrobu a mouky, které se používá v cukrářství. V Číně dělají z rýže likér arak. Sláma rýžová se spotřebuje na výrobu klobouků, z horšího druhu se zhotovují kartáče a košťata.

Ságo, které zavařujeme do polévek, jest vlastně škrob z palmy ságové, jejíž původ jest v Japonsku. Získává se z dřeni kmenů a po¬známe je podle toho, že v horké vodě bobtná, ve studené se nemění. Poněvadž jest ságo poměrně vzácné, napodobí se často. Nepravé ságo však poznáme podle toho, že se v horké vodě rozpouští.

Další zavářky do polévek

Kapání. Do osolené mouky nalijeme v mléce umíchané vajíčko a připravíme si řídké těstíčko, které lijeme vidličkou do vařící polévky. Kapání vaříme v polévce 4 minuty. Rozpočet pro 5 osob: 1 vejce – 3 lžíce mléka – 4 dkg mouky – Sůl.

Nudle. Do prosáté mouky uděláme důlek, přidáme vejce a vypracujeme tuhé těsto. Potom je vyválíme na tenkou, kulatou placku a usušíme. Z oschlé placky nakrájíme pruhy, složíme je na sebe a nakrájíme na jemné nudličky, V polévce vaříme nudle 4 minuty. Těsto neosolíme, neboť by neuschlo. Rozpočet pro 5 osob: 8 dkg mouky – 1 vejce. Z téhož těsta si připravujeme též čtverečky do polévky.

Makaronky. Z tence vyváleného, nesušeného nudlového těsta nakrájíme si čtverečky, které špejlí natáčíme na makaronky a usušíme je. V polévce vaříme makaronky 6 minut.

Strouhanka (drobenka). Do prosáté mouky přidáme vejce a vypracujeme hodně tuhé těsto. Potom je ustrouháme na struhadle a usušíme. Strouhanku vaříme v polévce 5 minut. Rozpočet pro 5 osob: % vajíčka – 8—10 dkg mouky.

Kraple se zeleninou neb mozečkem do polévky. Z nudlového těsta vyválíme tenký plást. Polovinu těsta poklademe kousky zeleninové nádivky nebo udušeného mozečku, kolem potřeme těsto bílkem a druhou polovinu těsta na ně položíme. Pak vykrojíme kolečkem jednotlivé kopečky nádivky a kraple vaříme v polévce 5 minut.
Nádivka může býti každá zelenina. Jemně se nakrájí, udusí na másle a cibulce, opepří, osolí a je-li řídká, přisype se trochu housky. Takto se zužitkují zbylé zeleniny. Přidá-li se žloutek, je nádivka jemnější. Plníme-li kraple mozečkem, udusíme jej na másle s drobně nakrájenou cibulkou, solí a pepřem, přimícháme vajíčko a chvíli dusíme. Rozpočet pro 5 osob: na těsto: 8 dkg mouky – 1 vejce. Nádivka: 8 dkg zeleniny neb mozečku – 1 dkg másla – 2 dkg cibulky – pepř – sůl – 1 dkg strouhané housky (žemle) – 1 žloutek – 1 bílek na potření.

Nudlové taštičky plněné masovou kašovinou (pirožky). Z vejce a mouky vypracujeme nudlové těsto, vyválíme placku, na polovinu placky klademe malé hromádky z vychladlé masové kašoviny. Masové hromádky okolo potřeme bílkem, druhou polovinou těsta přiklopíme, kolem kašoviny prsty těsto stlačíme, načež malým vykrajovadlem nebo kolečkem (radýlkem) vykrájíme malé kulaté taštičky. V polévce vaříme taštičky 8 minut.
Náplň: Vařené nebo dušené zbytky hovězího, vepřového masa nebo drůbeže umeleme na masovém strojku. V kastrole na másle zpěníme drobně nakrájenou cibulku, přidáme maso, opepříme, osolíme a chvíli dusíme. Poté přimícháme syrový žloutek nebo 1/2 vejce. Prochladlou nádivkou plníme těsto. Rozpočet pro 5 osob: Nudle: 1 vejce – 8—10 dkg mouky – Náplň: 12 dkg masa – 1 % dkg másla – 1 % dkg cibule – sůl – tluč. pepř – 1 žloutek – bílek na slepení těsta.

Houskové knedlíčky. Do másla umíchaného se solí přimícháme vejce, mléko, sekanou petrželku a podle potřeby strouhanou housku. Z těsta děláme hodně malé knedlíčky, složíme je na máslem potřený talíř, načež je polijeme vařící polévkou, vložíme do ostatní polévky a povaříme 4—5 minut. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla nebo 4 dkg morku – sůl – 1 vejce – 10 dkg housky – 4 lžíce mléka – zelenou petržel – dkg másla na talíř.

Mozečkové knedlíčky. Mozeček polijeme vařící vodou a odkláníme. Pak jej udusíme na rozpáleném másle s drobně nakrájenou, do růžová usmaženou cibulkou, načež jej dáme vychladnouti. V menší míse si umícháme máslo se solí, přidáme žloutek, vejce, studený mozeček, strouhanou housku, z bílku sníh, tluč. pepř a zel. petrželku. Z těsta děláme knedlíčky, jak jest udáno v předcházejícím předpise. Rozpočet pro 5 osob: 1 vepřový mozeček – 2 dkg másla – 2 dkg cibulky – 3 dkg másla – 1 žloutek – 1 vejce – z bílku sníh – sůl – 2 zrnka pepře – zelená petržel – 8—10 dkg housky.

Šunkové knedlíčky. V míse si umícháme máslo, sůl, žloutek a muškátový oříšek. Pak tam přidáme usekanou šunku, 1 lžíci mléka, z bílku sníh a podle potřeby bílou strouhanou housku. Z těsta děláme malé knedlíěky, které ve fazolové polévce povaříme podle velikosti 3—5 minut. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla – málo soli – 1 žloutek – 5 dkg šunky -1 lžíce mléka – na špičku nože strouh. muškátového oříšku -1 bílek – 5—6 dkg housky.

Smažené uzenky do polévky. Uzenku (párek) nakrájíme na kolečka, obalíme je moukou, bilkem, strouhanou žemlí a v rozpáleném sádle neb převařeném másle je usmažíme do zlatova. Smažené uzenky podáváme jako vložku do kapustové polévky, lisované bramborové polévky a pod. Rozpočet pro 5 osob: uzenka (párek) – 1 1/2 dkg mouky – 1 bílek – 6 dkg strouhané žemle – 5 dkg sádla, převař. másla neb umělého tvrdého tuku.

Špenátové knedlíčky. Kousek slaniny nakrájíme na kostečky a rozpustíme. Když vychladla, utřeme ji se solí a žloutky, přidáme uvařený, prolisovaný špenát, pepř, z bílků sníh a podle potřeby strouhanou housku. Z těsta děláme malé knedlíčky, jež zavaříme do polévky.Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg slaniny – 2 žloutky – 10 dkg špenátu – 2 bílky – 2 zrnka tlučeného pepře – 10—15 dkg housky – sůl.

Kapustové knedlíčky. Očištěnou kapustu spaříme a uvaříme ve slané vodě neb polévce do měkká. Pak ji necháme okapat a usekáme. V míse si umícháme máslo, sůl, tluč. pepř a vejce, přidáme studenou usekanou kapustu a podle potřeby strouhanou housku. Uděláme knedlíčky, které v polévce povaříme 5 minut. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla – sůl – 2 zrnka tluč. pepře – 1 vejce – hlávky kapusty – 6—8 dkg strouhané housky.

Játrové knedlíčky. Utřeme máslo a vejce, přidáme sůl, tluč. pepř, majoránku, česnek utřený se solí, nebo na másle usmaženou drobně nakrájenou cibulku, obráceným nožem utřená telecí nebo hovězí játra, přidáme podle potřeby strouhanou housku a vše dobře promícháme. Uděláme knedlíčky, které vaříme v polévce‘podle velikosti 3—5 minut. Z téhož těsta můžeme vykrájeti kávovou lžičkou nočky. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla – 1 vejce – sůl – 10 dkg jater – 3 zrnka tluč. pepře – špetku majoránky – 2 dkg cibule nebo půl stroužku česneku – 10 dkg housky

Játrová rýže. Těsto o něco tužší než játrové knedlíčky protlačíme po částech přes máslem potřené struhadlo do procezené polévky, ve které rýži povaříme 4 minuty.

Smrže do polévky. Připravíme si játrovou hmotu jako na játrové knedlíčky a malé usušené makaronky . Z játrové hmoty uděláme hlavičku smržů a do nich zastrčíme usušené makaronky. Potom hotové smrže vaříme v polévce 10—12 minut. Rozpočet na játrovou hmotu viz Játrové knedlíčky. Rozpočet na makarony; 1/2 vajíčka – 4—5 dkg mouky.

Bramborové knedlíčky. Ve slupce uvařené brambory oloupáme a ještě horké prolisujeme, načež je dáme vychladnouti. V míse si umícháme máslo, sůl, žloutek, vejce, přidáme prolisované brambory, mouku a krupici. Uděláme knedlíčky, které v polévce povaříme 5 minut. Usmažíme-li bramborové knedlíčky, podáváme je jako vložku.
Rozpočet pro 5 osob: 25 dkg brambor – 5 dkg másla – 1 žloutek – 1 vejce – 3 dkg mouky – 5 dkg krupice a sůl.

Rýžové knedlíčky. Udušenou rýži umeleme na masovém strojku. Do másla, umíchaného se solí, přidáme vejce, tlučený květ, studenou prolisovanou rýži a podle potřeby strouhanou housku. Z těsta děláme knedlíčky, které v polévce 5 minut povaříme. Knedlíčky možno upraviti ze zbylé rýže. Mohou se též usmažiti jako knedlíčky bramborové. Rozpočet pro 5 osob: 5 dkg rýže – 3 dkg másla – 1 vejce – sůl – květ – 5—8 dkg housky.

Tyrolské knedlíčky. Slaninu nakrájíme na drobné kostečky a rozpálíme ji. Pak do ní vložíme housku, rovněž na kostečky nakrájenou, a usmažíme se sekanou zelenou petrželkou. V míse si připravíme z mouky, soli, mléka, másla a žloutku řidší těsto a dobře je vypracujeme. Potom do těsta za¬mícháme vařené, uzené, drobně usekané maso, vychladlou housku se slaninou a dáme nejméně 1/2 hod. odpočinouti. Z odpočinutého těsta tvoříme malé knedlíčky, které povaříme v polévce (nejlépe fazolkové) 8 minut. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg slaniny – 10 dkg housky – zelenou petržel – 3 dkg uzeného masa – 4 dkg mouky – sůl – 1/16 l mléka – 1 žloutek a 2 dkg rozpuštěného másla do těstíčka.

Morkové knedlíčky. Morek z hovězích kostí překrájíme a rozpustíme jej na mírném ohni. Pak jej procedíme a dáme vychladnouti. Poté jej se solí dobře utřeme, přimícháme vejce, mlékem navlhčenou strouh. housku, tluč.
květ, sekanou petrželku a podle potřeby zahustíme těsto suchou strouhanou houskou. Z těsta uděláme hodně malé knedlíčky, složíme je na máslem potřený talíř, načež je polijeme vařící polévkou, vložíme do ostatní polévky a povaříme 3—5 minut. Z téhož těsta můžeme připraviti místo knedlíčků morkovou rýži, a to tak, že těsto přes obrácené struhadlo vařečkou protlačíme do vařící polévky a rýži povaříme 3 min. Rozpočet pro 5 osob: 4 dkg hovězího morku – sůl – 1 vejce – 6 dkg housky – 3 lžíce mléka – tlučený květ – zelená petržel – 3 dkg suché housky.

Sněhové nočky. Do tuhého sněhu z bílků zašleháme sůl a lehce zamícháme mouku. Lžičkou vykrájíme nočky, které povaříme v polévce 3—4 minuty. Rozpočet pro 5 osob: 2 bílky – sůl – 3 dkg mouky.

Třené nočky. Do másla, utřeného se solí, přidáme vejce, mléko a mouku, dobře vše vypracujeme, načež kávovou lžičkou, polévkou navlhčenou, vykrajujeme malé nočky, které v polévce povaříme 6 minut. Rozpočet pro 5 osob: 5 dkg másla – sůl – 1 vejce – 3 lžíce mléka – 12—15 dkg mouky.

Nočky z parmezánskéko sýra. V mléce povaříme stále míchajíce máslo se strouhanou houskou. Do prochladlého přidáme vejce, žloutek, lžíci mouky, strouhaný parmezánský sýr, sůl, na špičku nože muškátového oříšku a naposled zlehka z bílku tuhý sníh. Kávovou lžičkou zavaříme nočky a vaříme je 3—4 minuty. Rozpočet pro 5—10 osob: 1/8 l mléka – 5 dkg másla – 4—6 dkg strouhané bílé housky – 1 celé vajíčko -1 žloutek – 1 lžíci mouky – 5 dkg parmezánského sýra – sůl – na špičku nože strouhaného muškátového oříšku – z 1 bílku sníh.

Nočky ze strouhaného chleba. Tvrdý chléb nastrouháme. V kastrole usmažíme na másle drobně nakrájenou cibulku, do ni vložíme chléb a smažíme jej 2 minuty. Do studeného chleba zamícháme mléko, sůl, vejce, žloutek a zelenou sekanou petrželku a směsí mícháme 10 minut. Potom vykrajujeme kávovou lžičkou, polévkou navlhčenou, malé nočky, které v polévce povaříme 6 minut. Rozpočet pro 6 osob: 12 dkg strouhaného chleba – 3 dkg másla – 2 dkg cibulky – sůl – 1/16 l mléka – 1 vejce – 1 žloutek – zelená sekaná petrželka.

Rýže z parmezánu. Utřené máslo umícháme se žloutkem a vajíčkem, přidáme v mléce navlhčenou housku (bílou), pak se strouhanou housku, ustrouhaný sýr, sůl, muškátový oříšek a mouku. Těsto protlačíme přes obrácené struhadlo do vařící polévky. Rozpočet pro 5 osob: 2 dkg másla – sůl – 1 vejce – 1 žloutek – 1 lžíce mléka – 6 dkg housky – 3 dkg parmezánského sýra – 1/2 lžíce mouky – na Špičku nože muškátového oříšku – 6 dkg strouhané housky.

Krupicové nočky. Mléko povaříme s máslem a solí, pak přisypeme krupici a stále mí¬chajíce uvaříme hustou kaši. Do vychladlé zamícháme vejce, žloutek, mouku, tlučený květ nebo ustrouhaný oříšek a naposled z bílku sníh. Kávovou lžičkou vykrajujeme nočky, jež zvolna povaříme 6—8 minut. Rozpočet pro 5 osob: 1/8 l mléka – 6 dkg krupice – 3 dkg másla – 3 dkg mouky – 1 vejce – 1 žloutek – z 1 bílku sníh – sůl – na špičku nože koření.

Vložky do polévek

Piškotový svítek. Z bílku ušleháme tuhý sníh, zlehka přidáme žloutky, sůl a kru- pičkovou mouku. Větší omeletní pánev vymažeme syrovým máslem, vysypeme moukou, těsto na ni rozetřeme a upečeme do růžová. Z upe¬čeného, prochladlého svítku krájíme kosočtverečky a podáváme je k hotové polévce. Rozpočet pro 5 osob: 2 bílky – 2 žloutky – sůl – 4 dkg mouky -1 dkg másla – 1/2 dkg mouky na pánev.

Třený svítek. Do másla, umíchaného se solí, přidáme žloutky (jeden po druhém) a dobře je utřeme; pak přilijeme mléka, přimícháme zlehka z bílků sníh a krupičkovou mouku. Svítek upečeme jako piškotový. Rozpočet pro 5 osob: 2 dkg másla – sůl – 2 žloutky – 1/32 l mléka (lžíci mléka) – 2 bílky a 3 1/2 dkg mouky – 1 dkg másla a 1/2 dkg mouky na pánev.

Bramborový svítek. V míse umícháme máslo, sůl, žloutky. Pak přidáme ve slupce uvařené, oloupané, prolisované a vychladlé brambory, zelenou se¬kanou petrželku, z bílků sníh, krupici a podle potřeby mouku. Další jako u prvních svítků. Rozpočet pro 5 osob: 4 dkg másla – 2 žloutky – 2 dkg krupice – 5 dkg brambor sůl – petržel – 2 bílky – asi 2 dkg mouky – 1 dkg másla – % dkg mouky na pánev.

Šunkový svítek I. Do tuhého sněhu z bílků lehce zamícháme sůl, žloutky, usekanou šunku nebo vařené, studené uzené maso a mouku. Těsto upečeme, nakrájíme na trojúhelníčky a podáváme k polévce.
Rozpočet pro 5 osob i 2 bílky – sůl – 2 žloutky – 3 dkg šunky – 4 dkg mouky-
1 dkg másla – 1/2 dkg mouky na pánev.

Šunkový svítek II. V míse umícháme máslo se solí, přidáme v mléce namočenou pro- lisovanou housku, žloutky, drobně usekanou šunku nebo uzené maso a z bílků sníh. Upečený svítek nakrájíme. Rozpočet pro 5 osob: 4 dkg másla – sůl – 8 dkg housky – 3 lžíce mléka – 2 žloutky – 3 dkg šunky nebo uzeného masa – 2 bílky – 1 dkg másla – 1/2 dkg mouky na pánev.

Jaterní svítek. V misce třeme máslo nebo prolisovaný morek, sůl, žloutky, rozemletá nebo utřená játra, v mléce namočenou, prolisovanou housku, tlučený pepř a majoránku. Posléze zamícháme zvolna tuhý sníh a strouhanou housku. Upečeme a nakrájíme jako svítky předešlé. Rozpočet pro 5 osob: 3 dkg másla nebo morku – sůl – 2 žloutky – 10 dkg jater – 8 dkg housky – 1 lžíce mléka – 2 zrnka pepře – 2 bílky – majoránka – 2 dkg strouhané housky – 1 dkg másla a 1/2 dkg mouky na pánev.

Pražský svítek. Upravíme jako šunkový II., jen před sněhem přidáme malou hrstku (2 dkg) mladého zeleného hrášku. Svítek upečeme a pak nakrájíme.

Houskový svítek. Housky nakrájíme na drobné kostečky a povlhčíme studeným mlékem. Do umíchaného másla se solí dobře zamícháme žloutky, sekanou zelenou petrželku, tlučený květ, načež přidáme mlékem navlhčenou housku a z bílků sníh. Syrové těsto rozetřeme na máslem potřený a jemnou strouhanou houskou posypaný plech a upečeme do růžová. Nakrájený podáváme. Rozpočet pro 5 osob: 8 dkg housky – 4 lžíce mléka – 3 dkg másla – sůl – 2 žloutky – zel. petrželka – tluč. květ – ze 2 bílků sníh – 1 dkg másla – 2 dkg strouhané housky.

Houskový svítek. Připravujeme jako šunkový II., avšak místo šunky přidáme na másle udušený, dobře utřený, studený vepřový mozeček nebo polovinu telecího mozečku. Rozpočet na udušení mozečku: 2 dkg másla – 2 dkg drobně nakrájené cibulky – 3 dkg másla – sůl – 8 dkg žemle – 3 lžíce mléka – 2 žloutky – 2 bílky- 1 dkg másla – 1/2 dkg mouky.

Masový svítek. Vařené hovězí maso nebo zbytky hovězí pečeně rozsekáme nebo umeleme. V kastrolku na rozpáleném másle usmažíme do růžová drob¬ně nakrájenou cibulku, do ní vložíme rozsekané maso, sůl, tluč. pepř, majoránku, zelenou sekanou petrželku, vše dobře umícháme a malou chvíli dusíme, načež dáme vychladnou Li. Zatím si v misce umícháme kousek čerstvého másla, málo soli a žloutky, přidáme studené, udušené maso, z bílků sníh a podle potřeby strouhanou housku. Svítek upečeme jako houskový a nakrájený podáváme li polévce. Rozpočet pro 5 osob: 10 dkg vařeného masa – 3 dkg másla – 2 dkg cibule – sůl – 2 zrnka pepře – majoránka – petrželka – 2 dkg másla na umícháni – 2 žloutky – 2 bílky – 5—8 dkg housky – 2 dkg másla na vymazání a housku na vysypání.

Kapustový svítek I. Těsto upravíme jako na třený svítek, přidáme však do něho vychladlou spařenou kapustu, bud v polévce uvařenou a usekanou, nebo udušenou na másle. Pak teprve přidáme sníh a mouku. Rozpočet pro 5 osob; 2 dkg másla – sůl – 2 žloutky – 1 lžíce mléka – 1/4 hlávky kapusty – 2 bílky – 3 1/2 dkg mouky – 1 dkg másla – 1/2 dkg mouky na pánev.

Kapustový svítek II. Spařenou nakrájenou kapustu udusíme na másle do měkká a dáme ji vychladnouti. V misce si umícháme máslo, sůl, žloutky, načež přidáme drobně rozsekané uzené maso, vychladlou, umletou kapustu a v mléce namočenou, rovněž umletou housku, tlučený pepř, z bílků sníh a podle potřeby strouhanou housku. Svítek upečeme jako houskový a podáváme jej nakrájený. Rozpočet pro 5 osob: hlávky malé kapusty – 2 dkg másla na dušeni – 2 dkg másla – 2 žloutky – 3 dkg uzeného masa – sůl – 4 dkg housky – 2 lžíce mléka – 2 zrnka pepře – 2 bílky – 4 dkg strouhané housky – 1 dkg másla – 1/2 dkg mouky na pánev.

Zeleninový svítek. Z bílků ušleháme tuhý sníh, do něho lehce zamícháme žloutky, mouku, sůl a naposled lehounce přidáme uvařenou a na kostečky nakrájenou studenou zeleninu: malou mrkvičku, malý kousek celeru, trochu zeleného hrášku, zelené fazolky, hlavičku chřestu a malý kousek květáku. Těsto upečeme na plechu máslem vymazaném a moukou vysypaném. Přidáme-li jen očištěný a uvařený chřest (ne však dřevnatý), máme svítek chřestový. Aneb přidáme-li jen vařený usekaný špenát, máme svítek špenátový. Rozpočet pro 5 osob: 2 bílky – sůl -2 žloutky – 4 dkg mouky-5 dkg zeleniny – 1 dkg másla – 1 dkg mouky. – 10 dkg syrového chřestu – nebo 10 dkg špenátu.

Dvojitý svítek se špenátem. Umícháme máslo, přidáme žloutky, sůl, z bílků sníh a mouku. Těsto rozdělíme na dva díly. Jeden díl rozetřeme na malý, máslem vy¬třený a moukou vysypaný plech, načež jej v troubě poněkud zapečeme, ale nedopečeme. Do druhého dílu přidáme studený, uvařený, prolisovaný špenát, jejž lehce zamícháme a rozetřeme na zapečené těsto. Pak vše upečeme v troubě, načež nakrájíme čtverečky a podáváme zvlášť do polévek z kostí aneb do některé polévky ze zeleniny. Rozpočet pro 5 osob: 2 dkg másla – sůl – 2 žloutky – 2 bílky – 2 dkg mouky – 10 dkg špenátu (syrového) -1 dkg másla a mouky na plech.

Dvojitý svítek játrový. Připravíme si těsto jako na jaterní svítek, rozetřeme je na máslem potřený a moukou vysypaný plech a v troubě poněkud zapečeme. Potom rozetřeme na nedopečený játrový svítek těsto na třený svítek a dopečeme v troubě dvojitý svítek. Podáváme jej do polévky královské, ale též do hovězí polévky i jiné.

Krupicový svítek. Do másla, smíchaného se solí, přidáme žloutky, zel. petržel a dobře vše utřeme. Pak přidáme studenou, vařenou krupicovou kaši a z bílků tuhý sníh. Těsto upečeme jako piškotový svítek a nakrájený podáváme k polévce. Rozpočet pro 5 osob: 1/8 l mléka – 5 dkg krupice – 3 dkg másla – sůl – 2 žloutky – 2 bílky – zelená petržel – 1 dkg másla a mouky na vymazání a vysypání. Jiný krupicový svítek

Levný svítek do polévky. Z bílků a málo soli ušleháme tuhý sníh, načež do něho lehce zamícháme krupičkovou mouku. Pánev vymažeme syrovým máslem, vysypeme moukou, těsto na ni asi 1 cm vysoko rozetřeme a upečeme v mírnější troubě do růžová. Ještě teplý svítek vyklopíme a nakrájíme na stejné čtverečky a podáváme k polévce. Hodí se do mozečkové polévky, ale též i do jiné. Rozpočet pro 5 osob: 2 bílky – sůl – 3 dkg krupičkové mouky – 1 dkg másla – 1 dkg mouky.