Zavářky do polévky
Zavářky do polévky. Do čisté polévky zavářejí se rozmanité přísady nebo se pouze v ní spaří. Uvádíme je názvem: zavářky.
Zavářky z vaječného těsta
Nazýváme je: nudle, čtverečky, strouhanka, makarony.
Nejlépe, když si je doma vyrábíme, neboť kupované nemají té dobré chuti. Když se scezená polévka vaří, zavaříme je do ní. Kupované zavářky zavářejí se dříve do slané vody, by špatná chuť z nich polévku nezkazila, a pak teprve se již uvařené vloží do polévky scezené.
Vaječné těsto takto se pracuje: Na 1/8 litru suché mouky dá se jedno vejce. Z toho se vypracuje tuhé těsto, přiklopí
se miskou a nechá chvíli, nejméně 1/4 hodiny, odpočinout. Pak se na suchém válci tence vyválí. Placky nechají se oschnouti, načež se z těsta krájejí buď čtverečky, buď nudle, nebo se tvoří makarony.
Nudle se krájejí takto: z placky nařežeme pruhy tak široké, jak dlouhé chceme míti nudle, a na sebe je složíme. Pak nožem v šikmém směru skrajujeme tenké nudličky. Ke čtverečkům se placka sbalí, skrájejí se širší nudle, které se po té obrátí a vždy v malých skupinách na čtverečky skrájejí. Na makarony se nařežou větší čtverce z placky a pak se pomocí kulatého dřeva na formě zatáčejí do trubiček. Přitisknutím utvoří se na nich kresba dle rytého vzoru formy.
Strouhanka se na struhadle strouhá z tuhého těsta, jako houska; ale nesmí se tlačiti.
Krupice
Na 1 litr polévky čítá se 60 gr. nebo koflík krupice, která do vařící polévky zvolna se sype, při čemž pilně se jí míchá a za stálého míchání plné 1/4 hodiny v ní vaří. Než se dává polévka do mísy, zakloktá se 1 žloutkem, který se byl v chladné troše polévky dříve dobře zakloktal.
Rýže
Pro 4—6 osob čítá se 6—9 dkgr. rýže. Též přehrštli na osobu. Rýže se přebéře, zbělí, vypere a povaří se zvolna v 1/2 litru polévky, do níž se dal kousek másla. Nevaří se dlouho, aby zrna zůstala celistvá, načež se vlije do procezené již polévky.
Lepší způsob jest tento: rýže se přebéře, suchým, čistým šatem dobře otře a do vařící polévky se zavaří jako krupice, jenom že se déle vaří, a to asi 3/4 hodiny. Komu libo, může prvý druh bílou jíškou zapražiti.
Ságo
Na 1 litr polévky čítá se 60 gr. sága. Spař ságo, zběl a zavař do vařící silné polévky. Nechá se 1/2 hodiny zvolna vařiti a zakloktá se 2 žloutky. Též mnohé kuchařky nalijí na ságo studenou vodu, ve které je nechají asi hodinu močiti, načež vodu slijí, dají na ně vroucí polévku a vaří je zvolna1/2 hodiny.
Tapioka
Tapioka při vaření značně nabude, ale vyžaduje delšího vaření na mírném žáru, má-li se náležitě provařiti. Kdyby se je krátce vařila při prudkém ohni, ztuhla by a pozbyla jemné své chuti. Vaří se zvolna nejméně 1 hodinu. Tapioka nazývá se též indické ságo. Čítá se na 1 litr polévky asi 4 plné lžíce nebo 7 deka tapioky. Tapioka se dá na 1/4 hodiny do studené vody vymočiti, načež se voda slije a nalije se na ni vychladlá hovězí polévka, s níž postaví se na plotnu.
Kroupová
Kroupy přeberou se, čistým šatem otrou a jako rýže se dají do polévky vařiti s kouskem másla. Polévka se pečlivě míchá, by se kroupy nepřipálily. Nesmí se vařiti nikdy v železném hrnku.
Kapání
Kapání do polévky. Do hrnéčku s „hubičkou“ rozbijeme 2 vejce, rozkloktáme je a přidáme 5 lžic mouky. To tak dlouho mícháme, až je z toho řídké těsto, které se lžíce volně stéká. Zkusíme dříve kapati, a je-li těsto řídké, přidáme mouky i opačně trochu mléka.
Do vařící polévky se kapání takto zavaří: držíme hrnek vysoko nad polévkou a necháme těsto do ní stékati, čímž se tvoří nudličky na povrchu. Když je povrch polévky jimi pokryt, posečkáme chvilku; pak vařečkou nudličky k jedné straně odhrneme a zase na novo kapáme těsto. Anebo kapajíce těsto stále polévkou volně po vrchu mícháme. Tím se tvoří zase drobné kapání. Zakapaná polévka se povaří a vlije do mísy.
Pokračuj na knedlíčky do polévky
Maková panenka: polévkové zavářky a vložky do polévky
Napsat komentář