Maso z jelena natře se jalovcem na polo utlučeným a jen málo nasolí, aby sůl šťávu nevytáhla. Je-li jeleního masa jen malý kousek, naloží se do hrnku, jelen celý nakládá se do soudku. Na dno položí se kýty, pak hřbet, navrch plece a slabý krk, který se může nejdříve dělat, a nechá se to tak pár dní uležet.

Hlava se od srsti očistí, rozpůlí, v hubě řádně vymyje a dá jen do slané vody vařiti. Krk se naseká podle obratlů, vypere a nasolí.

Na kastrol se dá drobně krájená slanina, kousek cukru, cibule, kořínek petržele, celer, mrkev, koření, tymián, bertram, ysop, kousek bobku, přikryje se to poklicí a nechá do červena udusit. Na to se pak dílky z krku pokladou, když pustí šťávu, podlijí se polévkou a vodou, a nechají do měkka uvařit. Pak se krk vyndá, čistě polévkou oplákne, polévka zapraží se tmavou cukrovou jíškou, přecedí se, přidá se citrónová kůra a šťáva, neplný čtvrt litr červeného vína, trochu octa a to jen tenkrátě, kdyby byla omáčka málo kyselá.

Maso se od kostí obere, též z hlavy maso se odřezá a vloží do omáčky, k níž se ještě připojí trochu šípkové zavařeniny, načež se to nechá tak dlouho vařit, až to zhoustne. Slabá část od hřbetu a plece se rovněž tímto způsobem zadělávají.