Recept na obyčejnou hovězí polévku.
Beef Soup.—Potage de Boeuf.
Vezmi dvě libry hovězího masa, tři až čtyry kvarty vody, lžíci soli, malou petružel, malou mrkev, kousek celeru a jednu cibuli. Všecko dobře vyper, kosti dej do studené vody, přistav to k ohni a když jest voda horká, vlož tam teprv maso a kousek jater; nech zvolna vařit, pěnu seber, polévku osol; když jest maso měkké, proceď polévku skrze jemné sýtko do hrnku, v němž ji zavaříš.

Maso může se též ve studené vodě k ohni přistaviti a nezále- ií-li kuchařce na čistotě polévky, může nechat pěnu zavařit, čímž docílí polévky silnější; zelenina a játra se mohou též dříve usmažiti nežli se k masu přidají.

Když jest maso přes polovic uvařeno, může se polévka též hned zavařit, totiž přidají se přebrané a očištěné kroupy, trhané krupky, pšeničná krupice, rýže neb ságo, to jest dle chuti a nechají se v polévce při mase uvařit; pro 6 až 8 osob stačí čtvrt libry kteréhokoliv vařiva a půl hodiny stačí k uvaření téhož, vyjma krupice, která jest za patnáct minut uvařena. Dle počtu osob řídí se uvšem i váha masa i množství vody, zeleniny a závařky.