Recept na švestková povidla podle babiček – domácí švestková povidla | recepty ze švestek, hrušková povidla podle babiček, recept na jablečná povidla.

Pěkné zralé švestky neb slívy zbav pecek a dej je do hlubokého polévaného neb hliněného hrnce, pod nímž stále mírný oheň musíš udržovati. Švestky se brzy promění v kaši, kterou za stálého a pečlivého míchání tak dlouho ve varu udržeti musíš, až vodnatá část se odpaří, švestková povidla syčí a dřevěná kopisť v prostředku státi zůstane, aniž se na stranu kloní.

Pak vyndej povidla do menších kamenných hrnků, nech vychladnouti, dobře obvaž a uschovej; můžeš je též napřed rozpuštěným máslem neb lojem zaliti. Často přidávájí se k těmto povidlům též borůvky, bezinky, bobkový list, různé koření a cukr.

Stejně jako švestková povidla můžeš vařiti též povidla z bezinek, oloupaných a rozmačkaných sladkých jablek (jablečná povidla), hrušek (hrušková povidla), kdoulí a jiného ovoce. Vyloupané třešně neb višně svař na povidla se stejnou váhou cukru, vychladlé dej do sklenic, dobře uzavři a uschovej; můžeš k nim též přidati trochu skořice, hřebíčku a citrónové kůry.

Pokračujte dále na:

Recept na domácí švestková povidla podle Marie Axamitové

Cezená švestková povidla podle našich babiček

Recept na švestkovou zavařeninu